Genel

Bel Ağrısı için Yapılacak Egzersizler Nelerdir?

Bel Ağrısı

Öncelikle bel ağrısını önemsemek gerekir. Diyelim doktora gidecek vaktiniz yok,iş yerindesiniz veya evden çıkamıyorsunuz. Bulduğunuz fırsatta bu egzersizleri yapmanızı öneririz. Mutlaka doktora gidilmesi gerektiği düşüncesini savunurken gidene kadar ağrınızı hafifletebilecek egzersizleri sizlerle paylaşmak istedik. Ertelediğinizde daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.İhmal etmeyin.

Bel fıtığı belirtilerini öğrenelim;
Bel fıtığı, omurga kemiklerinin arasındaki yastıklama görevi gören disklerin kayması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bacak ve bel ağrısı, bel fıtığı belirtileri arasında sayılabilir. Bunlar genellikle şiddetli ağrılardır ve öksürme, hapşırma gibi ani reflekslerde daha da şiddetlenir. Bu ağrıları sert ve düz bir düzlem üzerine uzanarak biraz hafifletmek mümkündür. Halk arasında siyatik olarak bilinen sinir kökü ağrıları da, siyatik sinirinin kayan disk sebebiyle basınç altında kalması sonucu oluşur.

Şimdi yapılabilecek egzersizlere geçelim;

 

1- Düz bir zemine sırtüstü uzanın,dizlerinizi bükün,ayak tabanınızı yere bastırın ve vücudunuzu gevşetin. Karın kaslarınızı kasın ve kalçanızı yere yaslayın.Bu durumda belinizin çukuru yere temas edecektir.Kalça kaslarını kasın , 10 sn durun ve gevşeyin.

 

2- Sırtüstü yatar pozisyonda bacağınızı maksimum derecede bükün,dizinizi elinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin.

 

3- Bacağınızı maksimum derecede bükün,iki dizinizi elinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin.

 

4- Sırtüstü yatarak kollarınızı her iki yana uzatın. Dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı öne doğru dizlerinize uzatarak başınızı ve omzunuzu hafifçe kaldırın. Birkaç saniye bekledikten sonda tekrar sırtüstü uzanın.

 

5- Sırtüstü konumda bacağınızı düz olarak kaldırın.

 

Tüm bu egzersizler sırasında yavaş ve dikkatli hareket etmeye özen gösterin.Ağrısız günler.